Môj rok v skratke: Ako som znovu začala žiariť vďaka pestrému spôsobu života

Zuzka Wellness


Nebývam príliš váhavá, no aj napriek tomu momentálne váham, ako napísať tento článok. Vo svete plnom diét a trikov mi v hlave vyskakujú všetky klišé titulky: “Kúp si tie bikini, o ktorých snívaš!” alebo “Neboj sa ukázať v tých bikinách!” alebo “Ako získať postavu svojich snov … “. A predsa výsledky, ktoré som dosiahla vďaka vylepšenému stravovaniu sú v mojich očiach ohromné. Teší ma, že môžem s tebou zdieľať, milá moja čitateľka, že toto je pravda, lebo som si to zažila na vlastnej koži. Doslova …

V presýtenom svete rôznych tvrdení ti túžim ukázať jednoduchosť. Cítim sa ako Julia Roberts vo filme Eat, Pray and Love / Jedz, modli sa a miluj, každou bunkou prežívam svoje “EPL” momenty a ako tu sedím, uvedomujem si, že som dosiahla v živote obrovský míľnik. Vďačnosť za to, kým som sa stala sa nedá opísať. Na tomto najčarovnejšom mieste sveta, akým je Bali, robím posledné úpravy v mojom stravovacom programe. Tento program som vytvorila pre teba. Je plný farebného ovocia a zeleniny, antioxidantov a výživného paliva pre tvoje telo.

Smelo preskoč až na koniec, kde ti odhalím svoje žiarivé výsledky, pretože hovoria samy za seba. Ale ak máš čas na môj príbeh, ktorý je tu, aby ťa inšpiroval, nech sa páči!


ZAPOJ SA DO 5-DŇOVEJ HEALTHY LIFESTYLE VÝZVY ZADARMO

Po dlhom a vyčerpávajúcom štúdiu som pred siedmimi rokmi získala magisterský titul z angličtiny a ruštiny. Počas študentského obdobia som bohužiaľ nepoznala nič iné len stres. Okrem toho som bola toxický človek a žila som si svoj toxický život … zlá výživa, veľa alkoholu, veľa stresu a záchvatov depresie. Vlastnú toxicitu som si uvedomila až po univerzite… Priznala som si, že moje správanie aj životný štýl, ktorý som viedla nešiel tým správnym smerom. Vtedy som si uvedomila, že to ako vyzerám, že som nonstop chorá, vychudnutá bez svalov so zlou pokožkou, nie je sexy. Bol to odraz toho, čo sa dialo vo vnútri.

Po tom, ako mi v 24. rokoch vysadili fixný strojček, sa ukázalo, že mám drastickú paradentózu. Môj zubár mi povedal, že v krátkom čase stratím horné zuby. Mám slzy v očiach, keď to píšem, tie spomienky sú stále neskutočne silné … Bola som príliš mladá, aby som nosila protézu … Musela som s tým niečo urobiť. Začala som hľadať alternatívne spôsoby, vzdelávať sa o svojom imunitnom systéme, pretože mi nedávalo zmysel, prečo mám takéto problémy. Bola som neustále chorá, veľa alergií, astma… Ale čo ti poviem, nejako som sa s tým naučila žiť… až do tohto dramatického bodu v mojom živote. Nemala som inú možnosť ako sa zastaviť a prehodnotiť svoj spôsob života.
Rada by som sa s tebou teraz podelila o svoje zistenia, prečo sa v mojich 20-tych rokoch kvalita môjho života tak výrazne zhoršila! A potom ti samozrejme ukážem niektoré riešenia, ktoré som použila a fungovali mi a budú fungovať aj tebe.

Problém s diétami spočíva v tom, že sa nezameriavajú na základné problémy a emócie, ktoré môžu byť za zlou výživou a stravovaním.

Vždy som bola párty človek. Ale alkohol na párty som pila kvôli tomu, lebo som chcela otupiť svoje zmätené emócie. Pravdou je, že párty život si vždy vyberie svoju daň: na vašom tele a vašej mysli. U mňa to tak bolo! A tiež sa podpísal tento spôsob života na mojom duševnom zdraví … Ako žena viem, že sme neustále pod obrovským stresom. Očakáva sa od nás, že budeme vo všetkom dokonalé, budeme mať čas na všetkých a všetko … Potom vyhoríme, vzdáme to a stratíme samé seba! Ja nechcem byť dokonalá, chcem byť v pohode a mať svoju flexibilitu aj v zdravom životnom štýle tak ako mi to vyhovuje. ?

Nie som lekár ani odborník na výživu, usmernenie hľadám vždy u odborníkov, a inak tomu nebolo ani pri vytváraní môjho programu na zmenu životného štýlu. Sama sa ním riadim. Je to nekomplikovaný stravovací systém na 90% na rastlinnej báze, ktorý som navrhla pre každú zaneprázdnenú ženu. Ženu ako som ja. Neexistuje lepší pocit, ako spoznávať svoje vlastné telo a myseľ. Vďaka spojeniu s cvičením to ide ešte lepšie. V mojom prípade to bolo opätovné prepojenie, pretože som bola vždy aktívna a často zabúdame, že cvičenie prináša výhody pre myseľ aj telo.

Ďalší problém je, že z cvičenia sa časom môže stať niečo, čo nás prestane baviť, pretože sme do toho nútení.

Ja som našla svoju radosť v jednoduchých a základných jogových pózach a moja najväčšia vášeň je cvičenie vo vzduchu, tzv. antigravity, z ktorého mám aj certifikát inštruktora. Pri cvičení je dôležité sa odviazať, zabávať sa a byť originálny. Ja som bola vždy snílek, lietala som v oblakoch, možno aj to je dôvod, prečo je toto cvičenie pre mňa ideálne.
Zaujímalo by ma, čo je ideálne pre teba. Mám niekoľko nápadov, ktoré ti môžem odhaliť a pritom netreba chodiť do posilňovne.

Problém vzniká aj vtedy, keď prichádzaš o živiny, ktoré skutočne potrebuješ.

Prišla som na to, pretože približne v rovnakom čase som prestala užívať antikoncepčné tabletky a moje hormóny sa zbláznili. Vedela si o tom, že ak si na antikoncepcii, mala by si doplňovať všetky B vitamíny? Ja predsa chcem mať všetky vitamíny v mojom tele! Na ceste k mojej hormonálnej regenerácii som začala bojovať proti akné …

Z tohto obdobia nemám dokonca ani veľa fotiek, moja tvár bola pokrytá bolestivými pupienkami, červenými miestami, jazvami, pigmentovými škvrnami a moja sebadôvera bola na bode mrazu … nebola som to ja a ani som sa tak necítila. Takže som musela prestať ignorovať všetky tie signály, že niečo nie je so mnou v poriadku.

Prvý náznak, že moje akné začína pomaly miznúť prišiel, keď som začala žiť podľa môjho antioxidačného programu.

Krása pre mňa naozaj začína zvnútra von, a preto je také dôležité, aby som sa najprv zamerala na to, čo jem, čo pre seba robím a čo si na seba dávam. Konečne môžem odhaľovať svoje pravé, aj keď hanblivé ja.

Problém s nedostatočnou výživou a zlým spôsobom stravovania spočíva v tom, že sa ukážu problémy so žalúdkom.

Zakaždým, keď som zjedla niečo v jedálni alebo v reštaurácii, cítila som sa ťažko a letargicky alebo som musela utekať na záchod… Zlé kombinácie jedál, nepravidelné jedenie, žiadny pohyb a sedenie v kancelárii… Aj moja maminka mala vážne problémy so žlčníkovými záchvatmi. Tak sme sa spojili a začali pracovať na tomto programe spolu, aby sme pomohli hlavne sebe. Tento program je sprievodca pre tých, ktorí chcú zvýšiť svoju odolnosť proti stresu, neduhom a vyhnúť sa nástrahám spojeným so zlou životosprávou.

Musíme sa vrátiť k tradičnejším jedlám a dať ruky preč od kultúry rýchleho občerstvenia.

Nič ma viac v tomto neinšpiruje než Bali. Bali spája tradičné warungy, miestne stánky s potravinami a reštaurácie v západnom štýle so zdravým výberom jedál. Môj program spája slovenskú kuchyňu s čistejším stredozemným stravovaním, ku ktorému nemáme až tak ďaleko. Aj keď tu sedím, snívam o domove a čerstvom ovocí a zelenine zo záhrady môjho úžasného svokra.

Keď som sa dozvedela, že čerstvé ovocie a zelenina obsahujú antioxidanty a tie sú základnými látkami pre moje telo na boj so zápalom, uvedomila som si, že musím začať hľadať môj denný prísun týchto látok v záhrade alebo na trhu.

Ale koľko ich potrebujem?
V minulom storočí to bolo 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Teraz je odporúčanie na udržanie dobrého zdravia 7-10 porcií denne. Ale je veľmi pravdepodobné, že naše telo potrebuje oveľa viac antioxidantov, 10-15 porcií, ak chceme znížiť zápal.

Zdravé stravovanie musí byť rýchle.

Veľmi radi aj s mojim manželom skúšame rôzne jedlá a reštaurácie (na Bali ani nehovorím), ale rovnako milujem prípravu domácich pokrmov v našej kuchyni. Moje tajomstvo ako si udržať postavu je, že mám svoje zdravé návyky aj počas pracovného dňa a dokonca aj cez víkend. Roky som sa kreatívne zaoberala ako sa čo najjednoduchšie zdravo stravovať a výsledkom je tento program. Nikto nemá rád komplikované jedálníčky, a preto môj program pozostáva z: ranných misiek, smoothies (dokonca smoothie donášok), rýchlych obedov, energetického občerstvenia, nepečených dezertov atď. Možno to bude šokujúce, ale varenie nie je moja vášeň. Vymením ho za zážitky namiesto pol dňa v kuchyni. Napriek tomu mi to ide v kuchyni rýchlo a zdravo. Napríklad v tomto recepte – sušienky z arašidového masla, kombinujem len 4 prísady, potrebujem 10 minút na prípravu a 20 minút, aby sa upiekli… alebo v zdravej šťave kombinujem len 3 ingrediencie! Aké jednoduché!


ZAPOJ SA DO 5-DŇOVEJ HEALTHY LIFESTYLE VÝZVY ZADARMO

Je známe, že v komunite sa dosahujú výsledky rýchlejšie.

Podľa štúdie z Harvardu publikovanej v roku 2009 v The New England Journal of Medicine, ľudia, ktorí sa navzájom podporujú, dosahujú lepšie výsledky. To znamená, že, nielen to, čo jeme je dôležité, ale aj psychologické a sociálne faktory sú dôležité v prípade, že chceme riešiť postavu a chudnutie.

Takže ak chceš dosiahnúť svoj úspech v mojom bezplatnom programe, môžeš sa pripojiť k našej komunite zdravého životného štýlu.

V mojich predchádzajúcich zamestnaniach v korporáciach som sa trápila, čo jesť, aby som sa cítila dobre a preto SOM VYTVORILA TENTO PROGRAM. Toľko som sa toho o sebe dozvedela za posledných 7 rokov a teraz je čas to odovzdať ďalej.

Program by som nespustila bez toho, ak by som nemala s ním skúsenosti ja alebo moji klienti, rodina a najbližší priatelia.

ODKAZY Z KOMUNITY

“Táto výzva je super a ak vás bavia nové veci, recepty a ich skúšanie, táto výzva je aj pre vás. Zmenila mi život.” Maminka
“Recepty sú hravo jednoduché, rýchle, plné chutí a hlavne z dostupných surovín. A úplne top je, že debatíme so Zuzkou a jej maminou nielen o nových receptoch, ale aj zdravom životnom štýle, kozmetike a životných múdrostiach. Som rada, že mi vstúpili do života.”Mariannka
“Výzva bola super. Niektoré recepty som si trošku upravila. Nejem tvaroh, tak som ho vynechala úplne a aj tak to bolo chutné. Objednala som si aj knihu s rýchlovkami. Už som ju kedysi videla, ale vekom som sa dostala do štádia, že varievam dlho. Tvoje recepty ma inšpirovali k tomu, že sa tieto rýchlovky fakt oplatia. Ide predsa o suroviny. Nie o dlžku prípravy jedla. Aj za krátko si vykúzlim zdravé a chutné jedlo. Táto výzva je mimoriadne inšpiratívna, hoci sa nestravujeme doma zle. Rada skúšam nové veci. Takže ja hovorím: SUPER!”Anna
“Supeeer sa cítim, vôbec nie som nafúknutá ako bývam obvykle v piatok po celom dni. Bonus naviac -1,5kg. ;)”Petra

Ak cítiš, že tvoje telo je slabé a potrebuje palivo, cítiš sa unavene a nesvoja, chcem, aby si vedela, že to som bola ja predtým, než začalo moje zdravé dobrodružstvo. Teraz sa každé ráno budím s tým, že sa teším, ako pomôžem ostatným ženám. Ženám ako si ty, odvážna a pripravená urobiť zmenu a práve čítaš tento príbeh. Som tu, pretože si zaslúžiš viac a možno potrebuješ len priateľku, ktorej na tebe naozaj záleží, a ktorá ťa bude môcť sprevádzať na ceste k okúzľujúcej, silnej a odvážnej bohyni, ktorá v tebe je. Pretože ňou v skutočnosti si.

Teraz viem, že na Bali som musela ísť … Bali je ideálnym miestom na kúpanie sa v lúčoch slnka, vĺn, soli, nebeských chutí a úsmevov … a pre mňa je to miesto znovuzrodenia a tiež miesto, kde som uzavrela jednu kapitolu minulosti. Minulosti, v ktorej ani moje telo, ani moja myseľ neboli v poriadku. Zavrela som dvere za nezdravou, slabou, unavenou a zmätenou osobou, ktorá tu bola predtým než začalo moje holistické dobrodružstvo.

Pravdepodobne ma občas ešte uvidíte na festivale, ale v ruke budem držať smoothie, poprípade mojito alebo prosecco. Toto je životný štýl, do ktorého som sa zamilovala!

Bola som zvedavá, čo so mnou tento zdravý životný štýl urobí. Zvedavosť je všetko. Buď aj ty zvedavá …


ZAPOJ SA DO 5-DŇOVEJ HEALTHY LIFESTYLE VÝZVY ZADARMO